
Fundusz świadczeń socjalnych w zakładzie zatrudniającym większą liczbę pracowników stanowi stały i znaczący koszt związany z zatrudnieniem. Wiele firm nie analizuje poprawności raz przyjętego regulaminu funduszu oraz zasad przyznawania świadczeń ze środków socjalnych. Przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy z możliwości podjęcia decyzji o nietworzeniu funduszu lub obniżeniu wysokości odpisu, zaś ci, którzy decydują się z tych możliwości skorzystać, niejednokrotnie stosują nieprawidłowe, a zatem i nieskuteczne procedury. Efektem pomyłek przy kształtowaniu wysokości odpisu, jak i zasad wydatkowania środków może być konieczność wyłączenia z kosztów podatkowych odpisu na fundusz, objęcie świadczeń socjalnych składkami społecznymi oraz podatkiem dochodowym. Nieprawidłowo przeprowadzona procedura nietworzenia funduszu lub zmiany jego wysokości grozi zaległością w odprowadzeniu środków na fundusz.
Nasza oferta
W celu zidentyfikowania korzyści jak i ryzyka oferujemy nasze usługi w zakresie dokonania przeglądu poprawności rozliczenia funduszu świadczeń socjalnych. Przegląd, oprócz udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy podmiot prawidłowo tworzy/nie tworzy fundusz, czy zasady podziału środków są zgodne z ustawą, pozwoli także na weryfikację procedur stosowanych przez firmę w zakresie rozliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Zakres usługi
Z przeglądu powstaje raport. Raport zawiera nasze spostrzeżenia i propozycje dalszego postępowania w celu prawidłowego gospodarowania środkami funduszu oraz przedstawia możliwości oszczędności w tym zakresie bądź zminimalizowania ryzyka. Nasza usługa się nie kończy na przekazaniu raportu. Proponujemy także opracowanie procedur dotyczących: zmiany wysokości odpisu, nietworzenia funduszu oraz zabezpieczających poprawność gospodarowania środkami funduszu.